Kristýna M. SataryováMůže se naučit kreslit kdokoli?

Může se naučit kreslit kdokoli?

Pokud bych byla nucena odpovědět co nejstručněji, řekla bych, že naučit se kreslit opravdu může kdokoli. Otázkou je, o jakou úroveň dovednosti danému člověku jde.

Kdybyste chtěli umět vystřihnout anatomicky přesnou postavu ve stylu Leonarda da Vinciho, pravděpodobně před vámi stojí několik tisíc až desítek tisíc hodin kreslení na hranici vašich možností. Znamená to, že tento čas využijete ke studiu kompozice, anatomie postavy, portrétu, perspektivy, světla a stínu, tónování atd. Žádné kreslení človíčka s rukama v kapsách, abyste se vyhnuli kreslení dlaní 🙂

Talent totiž není podle mě nic jiného, než že daný člověk má základní tělesno-mentální předpoklady provádět danou činnost, a ta ho baví natolik, že je poháněn ji provádět znovu a znovu. Každé zlepšení ho naplní radostí a to ho opět motivuje se jí zabývat. A každé další noření do činnosti vede k dalšímu zlepšení. Což ho zase motivuje pokračovat.

Těmi předpoklady myslím například schopnost ovládat jemnou motoriku a vizualizování představ ve své hlavě. Tyto předpoklady rozvíjíme už jako malinké děti. A kreslili jsme všichni. Pak ale mohla přijít kritická paní učitelka ve škole nebo posměšek od kamaráda a dítě vyhodnotí, že nemá talent, a proto nemá smysl se kreslení dál věnovat. Pokrok se stopne.

Pokud má člověk naproti tomu odkud čerpat kvalitní materiál k učení, postupuje raketovou rychlostí vpřed. Učitel a mentor v tom může tedy nasekat nejen paseku, ale naopak poskytnout druhému materiál k mistrovství. Zkuste si představit, že kreslení a malování funguje na podobných principech jako sport. Jenom předpoklady a zaklínadlo jménem talent nestačí. Chce se to také dát do práce. A pokud ji máme rádi je to perpetum mobile.

Když sestoupíme z renesančních výšin na zem, tak je situace mnohem jednodušší. Kreslení jako dovednost, se totiž v životě může velmi hodit. A člověk nemusí být žádný umělecký génius, aby mu dobře sloužila.

Před nějakými pěti lety jsme s Jiřím Střelcem navázali spolupráci a já začala pro jeho projekt Vlastní cesta kreslit ilustrace, doprovázející jeho online kurzy. Pak za mnou přišel s nevšedním požadavkem: „Nauč mě kreslit!“

Chtěl totiž umět nakreslit panáčka a další symboly na flipchart. Zjistil totiž, že umět se vizuálně vyjádřit během firemních školení, vede k vynikajícím výsledkům. Lidé si toho víc pamatují, protože se jim lépe sleduje tok myšlenek přednášejícího.

Na škále dovednosti kreslit jsme se tedy nemuseli posunout nijak daleko, aby to už přinášelo výsledky. Pokud jakýkoli firemní pracovník chce rozhýbat mozkové závity směrem ke kreativnímu myšlení, stačí vzít propisku do ruky a začít si na papír čmárat problém. A to v těch nejjednodušších symbolech, které zvládne i to největší poleno bez nijak zvláštních jemno-motorických předpokladů. A výsledky bývají ohromující.

Proto jsme s Jirkou připravili webinář na téma Kreslení jako efektivní komunikace manažera.

Účastníci, kteří uvedou naše tipy do praxe, se mohou těšit na úspěch ve všech směrech, protože kreslením se dostanou k mnohem kreativnějším řešením a bude se jim dařit efektivněji komunikovat se šéfy, kolegy i podřízenými.

Chcete se prokreslit k lepším výsledkům ve své práci? Mrkněte na náš webinář 😉