Kristýna M. SataryováPojďte pane, budeme si hrát se včelím pexesem!

Pojďte pane, budeme si hrát se včelím pexesem!

Zveřejněno: 14. 3. 2019

Datum zveřejnění: 14.3.2019 11:28 Spolupracovat se Štěpánkou je vždy zábavné i poučné. Když se na mě obrátila s tím, že by potřebovala nakreslit pexeso, neváhala jsem ani vteřinu a šla do toho. Ono to totiž není ledasjaké pexeso!

Vsadím se, že šestistěnné pexeso ve tvaru včelí plástve jste ještě nehráli. Při vystřihování je to trochu práce navíc, ale podle mě to pak stojí za to. A to témata ze života včel! To mě zase bavilo 🙂 A jak se to stane, že vznikne pexeso? Hned ukážu.

Podezírám Štěpánku z toho, že je superžena, protože jsme pexeso tvořily v době, kdy měla maličké čtvrté dítě. Ano, čtvrté! Nicméně zvládla připravit témata v Excelu a mě poprosila, jestli bych podle názvů rovnou nenastřelila nějaké skici, od kterých bychom se pak odpíchly dál.

Dala jsem se tedy do dalšího studia včel a zjistila například, co je to svita, trubčice nebo matečník. Užitečné informace si pak dávám do různých složek, abych s v tom vyznala.

A mezitím jsem i začala se zadní stranou, na které měla být včelka Bíďa. Jen mi program Illustrator nejdřív sám vygeneroval nerovnoměrný šestiúhelník, který byl takový sražený. Ale nakonec se ten stejnostěnný podařil. Štěpánka mi opřipomínkovala první hrubé skici (tzv. „hnusoskici“) a já se vrhla do úprav.

Oprášila jsem vzorník nadefinovaný u Včelkovánek a přidala pár dalších barev, protože u pexesa jsme se už mohly trochu rozšoupnout, když už to nebyly omalovánky.

A tady je snad ten nejzapeklitější kousek! Zimní chomáč! Jak jednoduše znázornit, že se v zimě zbývající včelky k sobě tisknou a navzájem zahřívají? Nakonec jsme se vydaly cestou větší stylizace. Je to přeci jen pexeso pro děti a ty včelky na tom políčku byly opravdu hodně malé, pokud to mělo být podobné realitě. A myslím, že včely v kulichách jsou mnohem lepší a hlavně zábavnější řešení. Co myslíte?

Zde jsou už finalizované ilustrace s českým i anglickým názvem a barevným pozadím pro každou dvojici.

Soubory jsem předala grafikovi, který je všechny vysázel do celého archu.

A tak vzniklo včelí pexeso, při kterém si kromě paměti procvičíte i slovní zásobu v angličtině. Jestli jste zatoužili si také zahrát, je možné ho objednat na e-shopu. A já se těším, s čím zas Štěpánka přijde příště 🙂

Chcete se mnou zůstat v kontaktu? Přihlaste se přes formulář níže do mého newsletteru. Sdílím v něm své obrázky, inspiraci a postřehy ze života. Díky němu vám také neunikne žádný blogový článek ani nabídka obrázků, které si můžete pořídit k sobě domů.