Kristýna M. SataryováProč pořád kreslím nějaké myšlenkové mapy?

Proč pořád kreslím nějaké myšlenkové mapy?

Zveřejněno: 5. 6. 2018

Protože mi s nimi jde spousta věcí snadněji. Lépe se mi přemýšlí, zorientovává v nějakém složitějším tématu nebo vymýšlí kreativní řešení. Jestli nevíte, co to myšlenková mapa je, tak mrkněte na fotky tohoto článku. Nemám tu nic jiného. Vymyslel to Tony Buzan a ještě na střední jsem si od něj přečetla knížku Myšlenkové mapy. Koncept mě tak uchvátil, že od té doby je vlastně používám nepřetržitě. 

Nejdřív ze všeho bych ráda rozptýlila obavy, že na využití myšlenkové mapy by člověk měl umět kreslit nebo zkrátka tvořit něco estetického. Podívejte se jaký chrchel inspirace jsem ze sebe vyvrhla v autobusu, když jsem byla zoufalá z toho, že tam budu hodinu sedět a neznám své téma pro komiks. Nápad pořád nepřicházel. A když jsem si v drncajícím autobusu začala čmárat tuhle mapku, osvítilo mě, že můžu vytvořit komiks o přírodních zahradách s ježkem v hlavní roli. Potřebovala jsem  něco, co mě udrží u tohodle projektu ve volném čase, a to se povedlo. Rozhodně to není nějaká ukázková mapa, na které by se dalo předvést: „tak takhle se to dělá.“ Spíš naopak. Ale posloužila velmi dobře. Nepotřebovala jsem, aby vypadala hezky, ale aby mi pomohla vymyslet námět pro vlastní komiks. S myšlenkovou mapou se tedy můžete vymalovávat a přidávat k ní kresbičky anebo jí rychle načmárat a vysypat ze sebe všechny ty asociace, co přijdou. Nebo něco mezi. Zkrátka podle potřeby a chuti. 

Jednotlivé myšlenkové mapy můžou vypadat odlišně a sloužit k nejrůznějším účelům. Takovou ukázkovější jsem dala do úvodní fotky tohoto článku. Je tam jádrové téma, které já osobně, jakožto pravák, ráda umísťuju nalevo nahoru. Když jsem to dřív dělávala doprostřed, tak mě štvalo, že v levé části se mi špatně píše. A pak to téma dál větvím na témata a podtémata a podtémata podtémat. Jak je potřeba. Líbí se mi, že na první pohled vidím celek a zároveň se můžu kdekoliv pustit do prozkoumávání jednotlivostí. Taková mapa se mi dobře čte a později se k ní vrátím raději než k lineárně psaným poznámkám. Někdy jí využívám i v miniaturní formě pro denní nebo týdenní úkoly, jak vidíte na obrázku níže.

Slouží mi jak k vymýšlení nových věcí, tak k třídění informací, které přijímám. Lépe se pak zorientuju. Pokud se ocitnu na přednášce, kde mluvčí dává od začátku jasnou strukturu svého výstupu, je to pro kreslení mapy naprostý ideál. U přednášky „Já s. r. o.“ od Petry Drahoňovské to šlo krásně. Nevím, jestli je tohle zrovna ten případ, ale často se pak taky stává, že na rozdíl od prostých poznámek, se v mé myšlenkové mapě zorientuje i někdo jiný než já. Sama se v ní pak snadno orientuju, i když se na ní dívám po dvou letech.

Klíčové je pro mě v současné době samozřejmě využití v kreativních zakázkách, kde je potřeba, abych něco vymyslela a v tématu se trochu porochňala. Jak říká výtvarnice Toybox: „kvalita se rodí z kvantity.“ Já to chápu tak, že je dobré zabrainstormovat víc blbostí, aby z toho kompostu pak mohl vyrůst ten správný nápad. A mapa je v tom skvělý pomocník. Zanáším do ní celé zadání, o kterém se mi pak lépe přemýšlí, stejně tak jako samotné nápady a asociace. Ráda tímto využívám některé tipy z kreativního checklistu Tomáše Vachudy na rozvoj nápadů.

Nejraději kreslím myšlenkové mapy na papír, ale někdy se hodí i digitálně vytvořená. Pro nějaké skutečně složité případy, kde by bylo náročné to dát vše do kupy na jeden list A4 nebo A3, se může hodit. Mám zatím skromné zkušenosti s prográmkem Free mind a přijde mi, že pro nějaké složitější projekty je to výborná pomůcka. Větve se pro větší přehlednost dají schovávat a zase rozkrývat podle potřeby, nemluvě o možnosti přesunů a snadné editace. Na techničtější záležitosti super. Pro uvolnění kreativity mi ale nejlépe zatím slouží starý dobrý papír.

Není to pro každého. Už jsem se setkala s lidmi, kterým to nevyhovuje a lineární zapisování je jim bližší. Těžko říct, jestli je to jen tím, že to pořádně nevyzkoušeli a nepřekonali počáteční odpor z toho, že dělají něco, na co nejsou zvyklí. V dnešní době existuje spousta článků a dokonce i kurzů, které vás myšlenkové mapy naučí tvořit. Já jsem si zatím vystačila s tím, co jsem vám tady popsala a funguje mi to k nejvyšší spokojenosti. Každopádně to doporučuju aspoň zkusit. Pokud vám to sedne, objevíte netušený potenciál 🙂

Chcete se mnou zůstat v kontaktu? Přihlaste se přes formulář níže do mého newsletteru. Sdílím v něm své obrázky, inspiraci a postřehy ze života. Díky němu vám také neunikne žádný blogový článek ani nabídka obrázků, které si můžete pořídit k sobě domů.